Podpowiadamy jak ograniczyć ryzyko wystąpienia uszkodzenia opony oraz wyjaśniamy kiedy możliwa jest jej naprawa.
Trudno uniknąć uszkodzenia opony, jednak niektóre z poniższych zaleceń mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka jego wystąpienia:
Powolne uchodzenie powietrza można wykryć kontrolując ciśnienie, oglądając oponę lub wyczuć podczas prowadzenia auta. W sytuacji niespodziewanego przebicia opony może dojść do nagłej utraty ciśnienia w kole, co grozi utratą kontroli nad pojazdem. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, jeśli jednak już do niej dojdzie, należy zmniejszyć prędkość jednocześnie mocno trzymając kierownicę, aż do całkowitego i bezpiecznego zatrzymania samochodu na poboczu drogi.
Jeżeli pojazd jest wyposażony w system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), powiadomi on kierowcę o spadku ciśnienia lub przebiciu opony.
Samochody wyposażone w opony typu Run Flat, mogą kontynuować jazdę. Opony typu RFT umożliwiają dalszą jazdę przy maksymalnej prędkości 80 km/h na odcinku około 80 km.
Decyzję o tym, czy opona nadaje się do naprawy najlepiej powierzyć fachowcom z First Stop. Naprawa uzależniona jest od rodzaju, wielkości, a także umiejscowienia uszkodzenia. Ze względów bezpieczeństwa możliwe jest naprawianie uszkodzeń opony, do których dochodzi w obszarze bieżnika, natomiast nie naprawia się uszkodzeń ściany bocznej opony.
Naprawę uszkodzenia opony zawsze powinien przeprowadzić wykwalifikowany specjalista. Fachowcy First Stop dokonują wszelkich napraw ogumienia zgodnie z najbardziej restrykcyjnymi zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon