Regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach samochodu to prosty sposób, aby ograniczyć ryzyko wypadku. Poniżej wyjaśniamy czym może skutkować niewłaściwe ciśnienie w oponach i dlaczego warto systematycznie sprawdzać czy spełniamy zalecenia producenta samochodu.
Prawidłowe ciśnienie w oponach to same korzyści, spośród których najważniejsze to:
Jazda ze zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów, dlatego aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, ciśnienie w oponach należy kontrolować przynajmniej raz w miesiącu. Ciśnienie warto także sprawdzać każdorazowo przed rozpoczęciem dłuższej podróży.
Warto pamiętać, że pomiaru ciśnienia dokonuje się, gdy opony są zimne. Ciśnienie w stałej objętości wzrasta wraz ze wzrostem temperatury, więc otrzymamy różne odczyty na ciepłych i zimnych oponach.
Prawidłowe ciśnienie w oponie zapewnia optymalne przyleganie opony do podłoża. Wartość zalecanego ciśnienia w oponach pojazdu możesz sprawdzić w instrukcji obsługi lub poszukać etykiet. Etykiety znajdować się mogą w schowku, po wewnętrznej stronie pokrywy wlewu paliwa lub być umieszczone na słupku i widoczne po otwarciu drzwi kierowcy. Należy mieć na uwadze, że przy większym obciążeniu pojazdu opony wymagają wyższego ciśnienia.
Zazwyczaj wartości zalecanego ciśnienia znajdują się w tabeli i są różnicowane względem rozmiaru opon, ilości pasażerów oraz zabieranego przez nich bagażu. Dla wygody wartości ciśnienia podawane są zamiennie w kilku jednostkach (bar/psi/kPa).
Azot ulega mniejszym zmianom objętości wraz ze zmianą temperatury. Jest to największa zaleta pompowania kół azotem.
Tak, jednak należy się liczyć z tym, że utracimy część korzyści wynikających z zastosowania czystego azotu. Lepsze jednak to, niż jazda ze zbyt niskim ciśnieniem w oponie.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon