Obecnie klimatyzacja samochodowa jest standardem. I chociaż nadal zdarza się, że jest montowana w pojeździe za dopłatą, to i tak chętnie się na nią decydujemy. Tańsze modele są najczęściej wyposażone w klimatyzację manualną, natomiast droższe – w klimatyzację automatyczną, która występuje również w opcji chłodzenia dwu, trzy, a nawet czterostrefowego.
Klimatyzacja pozwala utrzymać temperaturę wewnątrz pojazdu na zadanym poziomie niezależnie od temperatury zewnętrznej oraz ogranicza parowanie szyb, kiedy na zewnątrz jest wilgotno. Bez klimatyzacji coraz częściej nie wyobrażamy sobie dłuższej podróży, w szczególności w ciepłe dni, dlatego warto właściwie ją konserwować.
Klimatyzację, jak każde inne urządzenie w samochodzie, należy poddać kontroli, aby pracowała efektywnie i prawidłowo. Jej przegląd należy przeprowadzić przynajmniej raz w roku, najlepiej wiosną. Jednak jeśli samochód jest użytkowany w warunkach podwyższonego zanieczyszczenia powietrza, co zdarza się szczególnie w dużych miastach, klimatyzację dobrze jest skontrolować dwa razy w roku – najlepiej wiosną i jesienią.
Standardowe czynności mające na celu zapewnienie sprawnej pracy urządzenia polegają na:
Kiedy podczas działania klimatyzacji wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, to sygnał, że powinieneś przeprowadzić odgrzybianie. O ile korzystanie z wentylacji samochodowej nie jest niebezpieczne dla zdrowia, to w przypadku, kiedy jest ona zbyt rzadko czyszczona, może prowadzić do chorób zakaźnych dróg oddechowych. Wywołują je zgromadzone w kanałach wentylacyjnych bakterie i grzyby.
Można wskazać kilka metod dezynfekcji klimatyzacji:
Pamiętaj jednak, że bez względu na wybraną metodę odgrzybiania proces czyszczenia klimatyzacji zawsze musi być połączony z wymianą filtra kabinowego, ponieważ bez tego usunięcie wszystkich źródeł bakterii nie jest możliwe.
Czynnik chłodniczy znajdujący się w klimatyzacji, podobnie jak inne płyny eksploatacyjne, powinien być okresowo wymieniany – jego przydatność wynosi zazwyczaj do 24 miesięcy. Zatem raz w roku czynnik należy wymienić (przefiltrować), a następnie uzupełnić. Czynność może być również wykonywana częściej, jeśli zauważysz, że wydajność klimatyzacji spadła. W praktyce oznacza to, że czas na schłodzenie powietrza się wydłużył. Ponadto obecnie według europejskich przepisów warsztat, do którego się udamy, ma obowiązek sprawdzić, czy układ chłodzący jest całkowicie sprawny przed każdym napełnieniem klimatyzacji czynnikiem chłodniczym (powyżej 40 g).
W okresie letnim zdecydowanie częściej korzystamy z klimatyzacji w samochodzie i zdarza się, że temperaturę powietrza zmniejszamy do zbyt niskiej wartości, ponieważ chcemy schłodzić pojazd w jak najkrótszym czasie. Aby nie spowodować ewentualnych problemów zdrowotnych, a jednocześnie skutecznie obniżyć temperaturę w samochodzie należy:
Gdy korzystasz z klimatyzacji z umiarem i prawidłowo ją konserwujesz poprzez wymianę filtra, odgrzybianie czy kontrolę ogólnego stanu szczelności, możesz zapewnić sobie znacznie większy komfort prowadzenia pojazdu w gorące dni. Warto skorzystać także z pomocy warsztatów i serwisów samochodów First Stop, aby zyskać większą pewność, że wszystkie czynności konserwacyjne zostały przeprowadzone prawidłowo.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon