Odpowiednie ciśnienie w oponach samochodowych ma wpływ na przyczepność kół do drogi, zwiększa żywotność opon i zapewnia im prawidłowe opory toczenia. Ponadto gwarantuje większe bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy, a także ogranicza koszty eksploatacji pojazdu. W związku z tym wiedza o odpowiednim ciśnieniu w oponach powinna być kluczowa dla każdego kierowcy. Zobacz, jak sprawdzić prawidłową wartość ciśnienia.
Wartość ciśnienia opon jest wyrażana na kilka sposobów. Najczęściej są to bary [bar]. Możesz jednak spotkać się z innymi oznaczeniami. Sprawdź, jak prawidłowo je odczytywać:
Ciśnienie opon samochodowych określają:
Wyposażony w wiedzę dotyczącą różnych jednostek ciśnienia w oponach samochodowych możesz przejść do praktycznego sprawdzania ich optymalnych wartości.
O zalecanym poziomie ciśnienia możesz dowiedzieć już w trakcie kupowania opon samochodowych. Wystarczy, że zapytasz o to sprzedawcę lub dealera samochodowego, który powinien posiadać tabele ciśnienia zalecanego do różnych modeli opon i aut.
Jeśli w najbliższym czasie nie planujesz wizyty w serwisie, sklepie z oponami lub salonie samochodowym z warsztatem, możesz samodzielnie sprawdzić wartość ciśnienia. Wystarczy, że przyjrzysz się uważnie oznaczeniu znajdującemu się z boku opony. Liczba podana po wytłoczonym tekście MAX PRESSURE to maksymalne ciśnienie, jakie może mieć opona.
Uwaga, maksymalne ciśnienie opon nie jest równoważne z zalecanym ciśnieniem!
Maksymalne ciśnienie to najwyższa wartość ciśnienia, jaką opona jest w stanie wytrzymać. Jej przekroczenie (tak samo jak wprowadzenie zbyt małego ciśnienia) może wpływać na duży dyskomfort w trakcie jazdy, a nawet spowodować pęknięcie opony.
Jeśli chcesz sprawdzić optymalne – czyli najbezpieczniejsze – ciśnienie w oponach, znajdź tabliczkę znamionową z tabelą wartości ciśnienia. W zależności od modelu pojazdu może się ona znajdować na słupku samochodu, po wewnętrznej stronie drzwi koło kierowcy, na klapie wlewu paliwa lub w schowku samochodowym.
Z tabliczki znamionowej dowiesz się:
Nowe samochody są zazwyczaj wyposażone w czujniki ciśnienia opon. Te działające na podstawie systemu bezpośredniego instaluje się wewnątrz kół, dzięki czemu od razu wysyłają informację na komputer pokładowy o spadku ciśnienia w konkretnej oponie. W ten sposób kierowca dokładnie wie, która opona wymaga serwisu i dopompowania.
Czujniki działające na podstawie systemu pośredniego są oparte na czujnikach ABS i ESP (elektronicznego układu stabilizacji jazdy). W razie zmniejszenia się naprężenia powietrza w oponie powodują zapalenie się kontrolki ciśnienia w oponach. Wtedy należy się zatrzymać np. na stacji benzynowej, a następnie za pomocą miernika ciśnienia sprawdzić ilość powietrza w każdej oponie i przy użyciu kompresora uzupełnić braki.
W związku z tym, że ciśnienie w oponach samochodowych znacznie wpływa na jakość i bezpieczeństwo jazdy, należy je sprawdzać regularnie. Kontrolę ciśnienia przeprowadzaj raz w miesiącu przy użyciu prywatnych narzędzi lub urządzeń dostępnych na wielu stacjach benzynowych i u wulkanizatorów. Warto sprawdzić je również przed dłuższą podróżą.
Poziom ciśnienia w oponach samochodowych jest kontrolowany także w trakcie wymiany opon w serwisie FirstStop. Pamiętaj, że wszelkie usterki w aucie, nawet takie, jak zużycie bieżnika, odgrywają kluczową rolę w trakcie jazdy. Dobre i sprawne opony znacznie zwiększą Twoje bezpieczeństwo na drodze.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wróć do wszystkich porad dotyczących opon